verovali ili ne
Ženo, imaš li ti dušu?! Bivša poslanica uradila skandaloznu stvar, pazite samo od koga je krala pare! Dno dna!
Pitanja seksualnog ropstva, prinudnog rada i drugih zloupotreba tokom japanske brutalne kolonijalne vladavine Korejskim poluostrvom pre kraja Drugog svetskog rata dugo su bila izvor tenzija između
Vrhovni sud Južne Koreje izrekao je uslovnu zatvorsku kaznu bivšoj poslanici Jun Mehiang za proneveru sredstava namenjenih za Korejke koji su preživele ratno seksualno ropstvo u Japanu tokom Drugog svetskog rata.
Mehiang, koja je bila na čelu grupe za podršku preživelih Korejka, takođe je proglašena krivom za lažno primanje državnih subvencija i nezakonito prikupljanje donacija, nije prisustvovala presudi, kojom je potvrđena kazna nižeg suda od godinu i šest meseci zatvora, a uslovno na tri godine.
U izjavi na Fejsbuku, Jun je svoju osudu opisala kao "nepravednu", rekavši da su ona i njene kolege pravilno upravljale sredstvima grupe i da "nisu sledili privatne interese".
Kontroverza oko Jun i njene grupe izbila je 2020. godine kada ih je jedna od žrtava optužila da za zlouprebu donavcija i drugih sredstava i da su malo potrošili na same žrtve.
Jun, koja je tek započela svoj mandat kao poslanica opozicione Demokratske partije, negirala je navode da su ona i njena grupa koristili sredstva za privatnu dobit i insistirala da je Lijeva tvrdnja zasnovana na nesporazumu.
Tužioci su optužili Jun u septembru 2020. godine za proneveru, prevaru i druge zloupotreba, mesecima pre nego što je Demokratska stranka izbacila zbog sumnji u nezakonita ulaganja u nekretnine.
Vrhovni sud je potvrdio presudu Višeg suda u Seulu u septembru prošle godine, kojom je Jun proglašena krivim za lažno pribavljanje 65,2 miliona vona (43.950 evra) državnih subvencija od 2014. do 2020. godine lažnim prijavljivanjem troškova rada i za proneveru 79,1 miliona vona (53,300 evra) od sredstava grupe.
Sud je takođe presudio da je Junn prekršila zakone prikupljanjem donacija preko neregistrovanih naloga dok je grupa organizovala sahranu Kim Bok-dong, žrtve seksualnog ropstva i aktivistkinje koja je umrla 2019. godine.
Pitanja seksualnog ropstva, prinudnog rada i drugih zloupotreba tokom japanske brutalne kolonijalne vladavine Korejskim poluostrvom pre kraja Drugog svetskog rata dugo su bila izvor tenzija između Seula i Tokija.
Desetine hiljada žena iz cele Azije, uključujući i Korejke, upućivane su u vojne javne kuće na frontu da pružaju seksualne usluge japanskim vojnicima. Na stotine je registrovano kod vlade Južne Koreje kao žrtve, ali samo osam njih su još uvek žive.
Bonus video:
(Espreso/Beta/Preneo: V.Š)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!